Wednesday, December 16, 2015

ABC-Artisans of Books ANNOUNCES STATE COMPETITION WINNERS







ABC-Artisans of Books Announces State competition Winners

ABC-Artisans of Books recently held a state-wide competition for Florida writers and poets. The 13 winners were announced on December 16, 2015, at the Selby Library.

All submissions that advanced to the finals will be included in the 2016 Anthology of Florida Writers and Poets scheduled for publication later in the year.

Judging Team

Nancy Tancey Buscher - State Contest Chairman
ABC Co-founder / Vice President; Director of Buscher Consultants; Content Coordinator, Eastside Venice Neighbors Magazine (Venice, FL)
             
                                              Ted Mallires; BMus, MMus - Poetry Judge
Plus degree in English: music, lyrics and poetry have been his life; 30 years teaching  (Osprey, FL)

Carlene Champine - Short Story Judge
Reference Librarian; on the Board of Friends of the Library: Englewood and Charlotte Libraries. She established the Lending Library at United Methodist Church in Boca
Grand  (Osprey, FL)


  Pam Callender, BFA, MFA - Finalist Judge
Professional Arts and Media Curator including Special Events, award-wnning artist and arts curator; Eckerd College Alumni Committee Member, St. Petersburg, FL., Advisor to Director of the Common Walk Art Festival, Fitzwilliam, NH (Sarasota FL)



ABC - 2016 Anthology of Florida Authors and Poets

Short Story Category

          1st Place Winner
                      Jane Blythe                                       Scar Tissue
                      Sarasota, FL 34233

          2nd Place Winner
                      Clarissa Thomasson                       Scarlett Ribbons
                      Venice, FL 34292

          3rd Place Winner
                      Carol White                                       After Life
                      Boca Raton, FL 33496
        
1st Honorable Mention
         Sue Kotchman                                  Finding Sofia
         Seminole, FL 33776

2nd Honorable Mention
          Henry Heitmann                              Isle of Enchantment
          Ft Myers Beach, FL 33931

Chairman's Pick                                       
          Joe Cyr                                              Ugga
                      Sarasota, FL 34239
                     
Poetry Category

          1st Place Winner
          Thomas Noel Smith                         The Serenade Pastorale
          Arcadia, FL 34265

2nd Place Winner
          Norma Minturn Stilwell                   The Wind Reaper
          Sarasota, FL 34242

3rd Place Winner
          Mimi Paris                                         The Forgotten Obit
          Lake Worth, FL 33467
        
1st Honorable Mention
          Henry Heitmann                              Lingering in the Rain
          Ft Myers Beach, FL 33931

2nd Honorable Mention
          Mimi Paris                                         Almost
          Lake Worth, FL 33467

Chairman's Pick - Tie
          William Bokis                                                I Hate Being Nine Years Old         
          Lake Placid, FL 33852

          Judy Domienik                                 Tea Time
          Venice, FL 34293

Event Photographer:                               Lucy Beebe Tobias - Sarasota, FL
Winning Submissions Read By:                        Brenda Darnley Martin -Tampa, FL
Door Prize Donations                               Cheryl Summers Art Gallery-Venice, FL
                                                                      Buscher Consultants-Venice, FL
                                                                      Frames by Giuseppi- Sarasota, FL                                                                     Sun-Moon-Stars Printing-Venice, FL
                                                                      Book by Brenda M Spalding

No comments: